Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přízrak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

 
Skočit na: Navigace, Hledání

Přízrak či duch je druh nehmotné či nadpřirozené bytosti. Má být tvořen jistým druhem energie či hmoty mlhovité konzistence. Duchové mají sídlit tam, kde někdo zemřel nepřirozenou smrtí nebo se duše neodpoutala od těla. Mají se nacházet ve městech i v přírodě, nejčastěji však na hřbitovech. Podrobné informace o nich a posmrtném životě obecně podává Garuda Purána.

Velmi často se vyskytují ve fantasy literatuře, a to s dobrými i zlými vlastnostmi.

[editovat] Vyvolávání duchů a spiritismus

Jsou známy aktivity lidí, kteří věří v možnost vyvolávání duchů a komunikování s nimi v tajemném prostředí, jedná se o obor lidské činnosti nazývaný slovem spiritismus (česky řečeno duchařina).

[editovat] Jiné významy slova duch

Filozofické směry, které připouštějí existenci duše, často rozlišují duši (lat. anima), jako jakýsi životní princip, a ducha, jako podstatu svobodné vůle a abstraktního poznání.

Kromě toho slovo duch také bývá dosti často používáno v přeneseném významu slova jakožto podstata věci či jádro jevu. Mluví se o duchu nějakého díla, duchu určitého jevu, duchu dobové události apod., jedná se jakoby o jejich vnitřní, racionálními metodami nezachytitelné či nadpřirozené, vlastnosti a prapodstatu. Slovo duch se také používá coby zvláštní příměr - např. něco se stalo v souladu s duchem doby nebo také v dobovém duchu - zde je obvykle míněno to, že vše bylo racionálně nepochopitelné a zároveň v souladu s očekáváním v příslušném dobovém kontextu.

 

JESTLI VĚŘÍTE NA DUCHY PIŠTE DO KOMENTÁŘŮ HNED TO ZVEŘEJNIM !!!